Contractueel inbegrepen overuren? De kantonrechter dacht daar anders over.

stressed 6140478 1280

Contractueel inbegrepen overuren? De kantonrechter dacht daar anders over.

Rechtbank Noord-Holland 15 januari 2025, ECLI:NL:RBNHO:2025:136

In deze zaak staat de vraag centraal of werknemer recht heeft op uitbetaling van gewerkte overuren, ondanks de bepaling in de arbeidsovereenkomst dat overuren geacht worden inbegrepen te zijn in het salaris.

Feiten

Werknemer is per 1 oktober 2022 in dienst getreden bij zijn werkgever. Ten tijde van het dienstverband heeft de werknemer in opdracht van zijn werkgever extra uren gewerkt. Hoewel in de arbeidsovereenkomst is opgenomen dat de vergoeding voor het verrichten van overwerk wordt geacht in het salaris te zijn begrepen, vordert werknemer alsnog uitbetaling van de overuren. Eveneens vordert werknemer uitbetaling van de vakantietoeslag over de gehele looptijd van de arbeidsovereenkomst en uitbetaling van onkostendeclaraties.

De werkgever betwist de uitbetaling van overuren, omdat in de arbeidsovereenkomst de bepaling is opgenomen dat overuren zijn inbegrepen in het salaris van de werknemer. Daarbovenop stelt de werkgever dat de werknemer compensatie heeft ontvangen in de vorm van ’tijd voor tijd’. Tevens stelt de werkgever dat de werknemer herhaaldelijk substantieel tekort is geschoten in de uitvoering van zijn werkzaamheden en gedurende een aanzienlijke periode arbeidsongeschikt is geweest. De kantonrechter gaat hier niet in mee en oordeelt dat sprake is van (bovenmatige) overuren die voor vergoeding in aanmerking komen. De vordering van de werknemer wordt toegewezen.

Oordeel

De kantonrechter is van oordeel dat sprake is van (bovenmatige) overuren die (toch) voor vergoeding in aanmerking komen. De overuren komen in dit geval voor vergoeding in aanmerking, omdat de kantonrechter meent dat 154 extra uren in een tijdspanne van vier maanden dienen worden aangemerkt als bovenmatige overuren. Een werkgever kan niet redelijkerwijs van een werknemer verlangen om aanzienlijke hoeveelheden extra werk te verrichten zonder daarvoor compensatie te ontvangen. Werkgever heeft onvoldoende onderbouwd dat de werknemer reeds is gecompenseerd door ‘tijd voor tijd’ wegens zijn arbeidsongeschiktheid. Eveneens wijst de kantonrechter de vordering van werknemer met betrekking tot de vakantietoeslag en onkostendeclaraties, toe.

Conclusie

Deze uitspraak benadrukt dat ondanks dat er een bepaling is opgenomen in de arbeidsovereenkomst waarin staat dat overuren geacht worden te zijn inbegrepen in het salaris, de hoeveelheid overuren die een werknemer maakt wel in verhouding moeten staan tot de in het loon verdisconteerde vergoeding.

Heeft u vragen over overuren? Neem gerust contact op met een van onze arbeidsrechtadvocaten.

Klik hier voor de volledige uitspraak.

Yvonne Sørensen
sorensen@sorensenadvocaten.nl